Float ul

4. Jak připravit maki sushi?

 

  1. Na bambusovou podložku si položíme řasu, drsnou stranou směrem nahoru. Stačí nám polovina řasy.
  2. Navlhčíme si ruku a pomalu začneme vrstvit sushi rýži na řasu. Levou rukou si ji přidržíme a navlhčenými prsty pravé ruky rýži roztahujeme téměř po celé ploše řasy nori, pouze v horní části necháme cca 2 cm volné na slepení rolky. Rýži moc nestlačujeme, snažíme se, aby zůstala kyprá.
  3. Na rýži můžeme podle chuti nanést jemný proužek wasabi pasty.
  4. Na takto připravenou řasu s rýží můžeme začít přidávat další zvolené sushi ingredience. Ukládáme je zhruba do středu rýže. Pro Maki sushi používáme maximálně 3 ingredience. Například jen samotného lososa nebo tuňáka s okurkou. Nepřeplňujeme, aby nám šla rolka hezky zabalit a aby držela svůj tvar.
  5. Aby rolka pěkně držela pohromadě, zbylým octovým nálevem potřete prázdný konec řasy. Ocet poslouží jako “lepidlo”.
  6. Začneme rolovat od kraje s rýží směrem k prázdné, octovým nálevem potřené řase. Nebojte se trochu přitlačit, aby měla rolka pěkný tvar a ingredience držely pohromadě.
  7. Pokud se vám první rolky příliš nepodaří, nevěšte hlavu. Uvidíte, že se budete postupně zlepšovat! Kuchaři ve školách sushi se často i dva roky učí tvarovat bochánky z rýže, než je jejich mistři pustí k přípravě ryb. Takové důkladné školení na mistra sushi se může protáhnout i na deset let! Pokud přesto máte pocit, že potřebujete pomoc, mohou vám pomoci sushi recepty nebo můžete absolvovat kurz přípravy sushi.
  8. Hotovou rolku nechte pár minut odležet, aby řasa nasála vlhkost z rýže. Sushi se pak bude lépe krájet.